Výsledky

Trip Pehřimov, Strakonice

Odvety ŽL pro nás začaly výjezdem do Pelhřimova a Strakonic. Již sama logistika výjezdu byla oříškem, avšak objezd „zašmodrchané“ dálnice byl tím nejmenším problémem, který nás o víkendu čekal.

Stánek Pelhřimovských Sojek známe již z loňského vzájemného zápasu, který jsme urvali až v závěru a víme, že se nám v této hale nehraje dobře. Fyzicky velmi dobře disponovaný soupeř hraje zataženou obranu, přes kterou jsme měli plán přecházet rychlým protiútokem a naopak vytaženou obranou brát míče soupeři ihned v zárodku jeho útočného snažení. Trenéři míní, ale soupeř mění. Skoro tříhodinová cesta a rozcvičení jen tak aby se neřeklo, dalo ráz celé první čtvrtině. První body dáváme ze šestek v 6 minutě za stavu 10:0 pro domácí a první košem ze hry snižujeme v minutě 7 na 12:6 a po první čtvrtině prohráváme 14:22. Máme dvě minuty přestávky, abychom si zopakovali co a jak  chceme hrát. Do 5 minuty se hraje vyrovnaně, ale pak palubovku ovládáme přesně tou hrou, kterou jsme chtěli. V poločase vedeme 37:31.

Začátek 3. čtvrtiny je jako přes kopírák se začátkem zápasu, jen s tím rozdílem, že soupeř již nehraje zataženou obranu, ale staví regulérní zónu. O timeoutu malujeme jednoduchou kombinaci jak obranu překonat, což se nám ve druhé části čtvrtiny daří a na konci vedeme sice o dva body, ale vedeme. Zde je třeba se zmínit také o rozhodčích. Hra neměla šanci plynout. To co pískali, byl sice basketbal, ale asi tak z poloviny minulého století. Jakákoli agresivní obrana neměla šanci. Jakékoli zdvojení skončilo písknutým faulem. Do potíží s fauly se dostala obě družstva. Ač se nám dařilo zónu soupeře rozebírat snad dle hesla „tohle už nám jde, začneme zkoušet něco jiného“ holky od kombinace s „pivotem“ ustoupily a snažily se urvat výhru samostatnými nájezdy do postavené zóny, což většinou končilo nezdařeným zahozením míče směrem ke koši. Jediné co nás v této chvíli  podrželo byla střelba zpoza trojkového kruhu. Každý chvilku tahal pilku a skóre se přelévalo z jedné strany na druhou. 7 vteřin před koncem soupeř vyrovnal na 65:65. Timeout a namalovaná poslední akce sice vedly ke střele, ale nikoli k dosažení bodů. Takže k potěše rozcvičujících se kluků, kteří hráli zápas po nás si dáváme prodloužení.

Do extra části vlétáme jak uragán. je nás plné hřiště, všude jsme dřív, jen nedáme koš. Naštěstí je na tom soupeř hůř než my. Síly docházejí na obou stranách, stejně jako hráčky, které mohou hrát. Pravidlo o 5 faulech je neúprostné jak pro nás tak i pro soupeře. Nakonec širší a kvalitnější lavička rozhoduje. Prodloužení zvládáme 11:3 a domů povezeme 2 body za výhru 76:68. Všichni víme, jak důležité to jsou body ve hře o extraligu. Jen pro zajímavost pár statistických údajů: Fauly 26:32 TH 44/24 : 32/17 a trojky 2:9

Naskakujeme do aut a čeká nás stokilometrový večerní přejezd v dešti do Strakonic. Večeře, ubytování a dobře se vyspat na nedělní zápas.

Ráno by se basketbal hrát neměl. Soupeř stanovil začátek zápasu na 9 hodinu a to je pro naše děvčata problém. Motivujeme, chválíme a snažíme se rozcvičit. Soupeři chybí ústřední rozehrávačka (zlomené obě ruce ze zápasu U17). I tak tušíme, že to nebude procházka růžovým sadem. Soupeř ví, že jestli si má zachovat naději na extraligu, tak nás musí porazit a pokud možno větším rozdílem, než v Kožlanech prohrál. My, trenéři, víme, že nesmíme prohrát o více než 25 bodů. Tímto rozdílem nás „Straky“ suše porážely ještě v minižactvu. Teď to nedopustíme. Hrál se zápas jako řemen. Rozhodčí korektní a přesní. Jak byl posouzen zákrok jednou, tak byl posouzen i podruhé na druhé straně. Prostě super. Diváci samozřejmě tlačili svůj tým a byli dobrým šestým hráčem. Žádný z týmů nepřevážil skóre ve svůj prospěch o více než 6 bodů. A všichni víme, že 6 bodů v basketu a zvláště dívčím, není vůbec nic.

Dva týdny se připravujeme na agresivní vysunutou obranu soupeře a příprava se vydařila. Utíkáme ze zdvojování rychlou přihrávkou a chodíme vcelku často do přečíslení, ale nedáváme. I tak v poločase  vedeme my o těch již zmíněných 6 bodu. Vždy když jsme si vypracovali náskok, tak soupeř trefil buď připravenou nebo i šťastnou trojkou. A předchozí věta patří hlavně k závěru zápasu. 3 minuty před koncem dobře bráníme za stavu +1 pro nás. A „bum“ -  trojka snad z náměstí o desku. Nic makáme, hrajeme. Nájezd pod koš a míč si poskakuje na obroučce a padá ven. Doskakuje soupeř rychlý návrat do obrany. Dobře rotujeme a vypomáháme si v obraně v bedně. Míč padá hráčce z ruky a kutálí se pryč. Už se radujeme z ubránění v limitu a „bum“ zase nám to tam padlo. Minuta do konce prohráváme o sedm. Time out. Spíše na uklidnění, odpočinek a pochválení. Dáváme rychlý koš. Ubráníme nájezd. Jdeme rychle do koše. Faul při střelbě. Domácí stolek ani nezastavuje čas. Vteřina a půl už se dohrávat nebude. Jednu šestku proměňujeme a stav zápasu je 62:58 pro domácí.

Jako trenéři chválíme holky za odehraný zápas, není nikomu nic co vytknout naopak. Ten kdo byl na hřišti, si své odehrál, snažil se. A to že nedal  té chvíli koš? Tak to je prostě basketbal.

A opět krátký pohled do statistik: fauly 17:18 TH 16/6:18/10 trojky 8:0 a do střelecké listiny zapsaný celý tým DBaK.

Až se přestaneme po nepodařeném nájezdu chytat za hlavu a „nasýrat“ sami sebe za to, že se nám něco nepovedlo. Až se po špatně přihrávce kousneme a budeme makat rychle dozadu to napravit a až dáme každý nájezd a střelu, tak budeme dokonalý. To poslední nám bude ještě chvíli trvat, To první snad odbouráme rychleji. Ale už teď víme, že jsme tým a že i takováto prohra může být větší výhrou, než jasné vítězství se soupeřem, kde se nemusíme vlastně snažit a stejně ho porazíme.

Holky, děkuji za dva dobře odehrané zápasy. K extralize to máme zase o kousek blíž. To jestli jí hrát budeme je hlavně na Vás. Nejen na tom jak zahrajete takovéto zápasy, ale na tom jak se na tyto zápasy dokážete v trénincích připravit a přípravu přenést na hřiště.

BK Sojky Pelhřimov x DBaK 68 : 76 PP (22:14, 31:37, 49:51, 65:65)   statistiky

BK Strakonice x DBaK 62 : 58 (13:17, 29:35, 47:43)  statistiky

Dvojička s Varama nám vyšla :)

O posledním říjnové, velmi větrném víkendu jsme odehráli dva zápasy s Lokomotivou Karlovy Vary. Byly to pro nás velmi důležité zápasy, pokud chceme pomýšlet na postup do Extraligy ve druhé části soutěže U15.

V sobotu v Kožlanech v nezvyklém čase od 12:15 jsme nastoupili proti sedmi statečným hráčkám z Varů. První 1/4 nám vyšla skvěle, hrály jsme agresivně a snažily se zdvojovat a po chybách soupeřek se nám dařilo skorovat. Výsledek tomu odpovídal 26:9 po prvních 10 minutách hry. Pak jsme však trochu polevily a soupeř s námi držel krok a dokonce se mu podařilo druhou 1/4 vyhrát. V druhé půlce zápasu jsme se však vrátily k hře z první části hry a tak nakonec výsledek byl více než dobrý 91:60.

V neděli jsme vyjížděli do Varů a dlouho jsme přemýšleli, zda kvůli počasí vůbec vyjedeme. Nakonec jsme do Varů bez problémů dorazili, ale zápas nebyl z naší strany příliš pohledný. Sice se nám podařilo zvítězit, ale bylo to hodně upracované :) 52:65. Ale výhra se počítá a my jdeme dál za svým cílem :)

Děkujeme rodičům za podporu a pomoc s dopravou.

DBaK x BK Lokomotiva Karlovy Vary 91:60 (26:9, 44:28, 69:49 )

BK Lokomotiva Karlovy Vary x DBaK 52:65 (15:18, 28:38, 42:53 )

Černý víkend v Praze pro U15

O víkendu 14. - 15.10. jsme vyjeli k první venkovním zápasům na žhavou půdu do Prahy. Čekaly nás dva těžké zápasy a to proti Spartě v sobotu a proti HBB v neděli.

Chtěli jsme předvést agresivní rychlý basket a poprat se o co nejlepší výsledek. Bohužel hra vypadala úplně jinak a v neděli jsme dokonce dostali první stovku :(

Z 80 víkendových minut jsme dokázali se soupeřem držet krok pouhých 30 minut ( první poločas v sobotu a první 1/4 v neděli ) a to je bohužel velmi málo!!!

Oba pražské týmy hrají velmi agresivní celoplošnou obranu se zdvojováním a nám se bohužel nechtělo běhat, bojovat ani vzít na sebe zodpovědnost. Vím, že to bolí, že je to náročné fyzicky i psychicky, ale tak se dnešní basketbal hraje a pokud chceme pomýšlet na Extraligu, tak prostě musíme hrát také tak :)

No nic, každá prohra nás doufejme posune dál a ukáže nám, co musíme trénovat a pilovat :)

BA SPARTA x DBaK 88:59 ( 21:17, 39:39, 62:53 )

HB Basket x DBaK 104:24 ( 16:12, 48:18, 79:20 )

Víkend 30.9.-1.10. - Třetí a čtvrté kolo sezóny

V sobotu 30.9. jsme v Kožlanech přivítali SLunetu Ústí nad Labem a měli jsme co vracet. Na přípravném turnaji nás totiž toto družstvo přehrálo a tak jsme věděli, že zápas nebude lehký. Začali jsme zápas dobře, ale naše tragické proměňování 100% šancí a nesoustředěnost v obraně dovolovala soupeři lehké koše a výsledek po první 1/4 mluvil jasně 20:21 pro Slunetu. I druhá čtvrtina byla vyrovnaná a tak v poločase na tabuli svítilo nerozhodné skóre 36:36. 3/4 jsme však zahráli výborně, zlepšenou obranou jsme donutili soupeře dělat chyby a jednoduché koše nás poslali do vedení, které jsme si udrželi a i trochu navršili v poslední části utkání. V zápase dostaly příležitost všechny hráčky. Musíme však přiznat, že proměňování vyložených šancí je naší velkou slabinou, a že musíme na tom zapracovat. Pochvala patří všem za výbornou kolektivní obranu v druhé půlce zápasu :)

DBaK x Sluneta Ústí nad Labem 86:69 ( 20:21, 36:36, 63:49 )

V neděli 1.10. jsme odehráli první zápas na Chválendě a soupeřem nám byly hráčky z Chomutova. Tento silný soupeř je naším tradiční sokem již druhou sezonu a tak jsme dobře věděli, co máme očekávat. Prvních 8 minut bylo báječných. Holky hrály neohroženě a zápas byl vyrovnaný. V posledních 2 minutách jsme však zbytečně polevili a dostali jsme pár košů a soupeř nám ihned odskočil na 12:20 po první části zápasu. Od druhé čtvrtiny se však v naší hře začaly střídat slabé dlouhé úseky s krátkými velmi dobrými částmi a soupeřky se nám začaly vzdalovat a nebylo pochyb o vítězi. Musíme si z tohoto zápasu vzít ponaučení. Za prvé: Hrát se musí celý zápas. Za druhé: Kdo se bojí, nemá na hřišti co dělat. Za třetí: Bez boje se nevítězí a 40 bodů za zápas je opravdu málo.Plusem bylo, že se opět zapojila do zápasu celá lavička.

DBaK x BK Chomutov 41:86 ( 12:20,19:43,27:64 )

Víkend 16.-17.9. - první domácí zápasy nové sezony

V sobotu 16.9. jsme na první domácí zápas přivítali na palubovce v Kožlanech soupeře ze Strakonic. Nám dobře známý soupeř se prezentuje rychlým, běhavým, agresivním basketbalem s celoplošnou obranou se snahou o zdvojování po celém hřišti. Věděli jsme co nás čeká a tak jsme se snažili připravit na tento zápas a apelovali jsme na hráčky, že jediný možný způsob překonání této obrany je kolektivní basketbal v útoku a pečlivá celoplošná obrana, která znepříjemní soupeřkám dávat jednoduché koše. Holky si to asi vzaly k srdci a od první chvíle plnily naše pokyny. V první 1/4 se vedení přelévalo ze strany na stranu a na hřišti se obě družstva představovala pohledným rychlým basketbalem. Od druhé čtvriny jsme začínali mít mírně navrch a poločasové vítěztsví 40:32 nás povzbudilo do dalších minut utkání. O výsledku utkání rozhodla třetí 1/4, kdy jsme si postupně vybudovali náskok a tuto část zápasu jsme dokázali vyhrát vysoko 23:7. Vítězství jsme dokázali ještě do konce utkání navýšit a tak na konci zápasu svítil na tabuli výsledek 76:51. Všem hráčkám děkujeme za předvedenou hru a křest ohněm v tomto utkání prožila naše nová hráčka Jana Hrubá. Škoda jen, že se jí nepodařil vstřelit koš :), byť příležitost tam byla.

DBaK x BK Strakonice 76:51 ( 17:18, 40:32, 63:39 )

V neděli 17.9. jsme kvůli probíhajícímu turnaji v Kožlanech odehráli druhé utkání v sezoně už od 8:00. V tuto vražednou dobu většina našich hráček ještě spí :), a proto jsme se všichni obávali, jak zápas se soupeřem z Pelhřimova bude probíhat :) Soupeře známe z loňského roku z extraligy a tak jsme věděli, že to nebude lehké utkání. Do zápasu jsme však vstupili dobře a první čtvrtinu vyhráli 17:9. Potom jsme ale soupeře nechali vstřelit jednoduché koše a zápas jsme si na chvíli zkomplikovali. Naštěstí se holky vzpamatovaly a v poločase jsme vyhrávali 33:22. I v druhém poločase jsme dokázali soupeře přehrávat a dovedli jsme zápas do vítězného konce. Do utkání opět nastoupilo všech 12 hráček a všechny předvedly pohledný basketbal. Dokážeme předvést opravdu krásné jednoduché útočné akce a dobrou obranu, ale na druhou stranu i svojí zbkrlostí nabízíme soupeřům jednoduché koše, které by nás příště mohli stát vítězství a proto máme stále na čem pracovat a co pilovat :). Sezona je přece jen na začátku. Takže vzhůru do práce !!

DBaK x BK Sojky Pelhřimov  65:44 ( 17:9, 33:22, 50:33 )